Stół warsztatowy to chyba najważniejszy "mebel" w warsztacie!

Zarówno hobbysta jak i zawodowiec większość prac stolarskich (i nie tylko) wykonuje właśnie na stole roboczym. Warto zatem zadbać o to aby był on funkcjonalny i wszechstronny.

Stół warsztatowy można wykonać samemu dostosowując go do swoich indywidualnych potrzeb. Przykładowo na wysokość stołu roboczego wpływ będzie miał nie tylko wzrost osoby pracującej przy nim ale również rodzaj wykonywanych prac.
Inna wysokość będzie przy czynnościach takich związanych z szeroko rozumianym przygotowaniem materiału, a inna przy składaniu gotowego produktu jakim może być przykładowo szafka.

Niezależnie od rodzaju prac oraz zaawansowania wykonawcy dobrze jest wykonać (bądź zakupić) stół w tzw. standardzie MFT (MultiFunction Table - stół wielofunkcyjny).
Jest to stół z blatem z otworami o średnicy 20mm i odstępach między ich osiami 96mm.

Po co mi stół MFT?

Dzięki otworom o regularnym rozmieszczeniu możemy stosować szereg akcesoriów do stołu:

  • imaki,
  • przykładnice,
  • dociski boczne,
  • dociski górne,
  • szyny prowadzące

Różne akcesoria do stołu MFT ułatwiają prace poprzez przytrzymywanie obrabianego materiału (jak dociski boczne lub górne) ale również zabezpieczając np. składaną szafkę przed upadkiem ze stołu, cięcie poprzez pozycjonowanie prowadnicy do cięcia.

Skąd wziąć blat MFT?

Najczęściej blat MFT można zakupić gotowy bądź zlecić jego wykonanie na CNC (zapraszamy do kontaktu). Blat MFT jest często elementem eksploatacyjnym podlegającym zużyciu np. poprzez cięcie z zagłębieniem w blat. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość zakupu szablonu do wykonania otworów w bacie MFT.

Szablon taki z użyciem frezarki górnowrzecionowej, frezu o średnicy 20mm i tulei kopiującej pozwoli na precyzyjne wykonanie blatu we własnym zakresie.

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: