System stolarski 32 mm  to zasada konstrukcji i wytwarzania mebli stosowana przy produkcji gotowych do montażu szaf niestandardowych o konstrukcji bezramowej w europejskim stylu oraz innych mebli. System jest szeroko stosowany na całym świecie. Charakterystyczne są kolumny z otworami 5 mm i rozstawie 32 mm. Oprócz standardu 32 mm istnieją inne, ale rzadziej stosowane systemy (System 25, ip20 itp.).

System został opracowany przez producentów okuć, maszyn i mebli i służy do standaryzacji zarówno wymiarów elementów, jak i procesów produkcyjnych.

System ten jednak znajduje zastosowanie nie tylko w tzw "meblach z paczki" ale również przy produkcji mebli na indywidualne zamówienie. Niejedednokrotnie stolarze wykorzystują system 32 nie jako rząd otworów na całej wysokości mebla, a przykładowo jedynie jako wąski zakres regulacji wysokości położenia półek dając po 2 lub 3 otwory nad i/lub pod ustalonym położeniem.

system32.jpg

Zalety systemu 32:

  • Odległość od pierwszego otworu do spodu szafki równa odległości od ostatniego otworu do górnej części szafki
  • Odległość tylnego rzędu otworów od tylnej krawędzi wynosi 37 mm, co nie wymaga przezbrojenia wiertarki
  • Odległość tylnego rzędu otworów od wewnętrznej krawędzi tylnej ściany wynosi 37 mm, co ułatwia montaż wsporników tylnej ściany
  • Odległość między dwoma rzędami otworów jest wielokrotnością 32 mm, co ułatwia montaż prowadnicy szuflady

Wspomniane wyżej zalety mają duże znaczenie przy automatyzacji procesu produkcyjnego np.  z użyciem wiertarki wielowrzecionowej.

Niejednokrotnie w małych warsztatach (czy to ze względu na zajmowaną powierzchnię czy ilość wykonywanych produktów) taka automatyzacja jest niemożliwa (brak miejsca) czy nieopłacalna (duża inwestycja względem ilości wykonywanych prac).

Jak w takiej sytuacji można skorzystać z dobrodziejstw Systemu 32? Brak konieczności trasowania zarówno samych otworów względem siebie jak i obu krawędzi formatki sprawia, że szablon do systemu 32 jest doskonałym rozwiązaniem. Na rynku istnieje kilka różnych szablonów ułatwiających to zadanie. Szablon do frezarki umożliwia szybkie i dokładne wiercenie nie tylko pod względem trasowania ale i zachowania prostopadłości wierconych otworów.

Frezarka z pierścieniem kopiującym praktycznie gwarantuje, że każdy wiercony otwór będzie w tej samej odległości i pod kątem prostym do powierzchni formatki, a szybkie obroty frezarki i odpowiednie ostre frezy są gwarantem braku wyrwań w laminacie.

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: